Adaptacja dziecka do życia przedszkolnego powinna zacząć się w domu. Żeby dziecko weszło w miarę bez stresu w życie przedszkola, powinniśmy nauczyć je stałego rytmu dnia. Jeśli maluch nauczy się wstawania, jedzenia posiłków, bawienia się i spania o konkretnych godzinach, zgłaszania swoich potrzeb, nie będzie mieć problemu z robieniem tego samego w przedszkolu. Warto rozmawiać z dzieckiem na długo przed pójściem do przedszkola, podkreślać pozytywne strony placówki, opowiadać o nowych koleżankach i kolegach, zabawkach i zabawach, rysowaniu, malowaniu, lepieniu, ale również o rozstaniu z mamą i tatą. Należy wyjaśnić, że rodzic idzie do pracy i że przyjdzie o konkretnej porze, na przykład po podwieczorku i absolutnie dotrzymać słowa.
Do naszej placówki pierwszego dnia dziecko przychodzi z jednym rodzicem bądź opiekunem na trochę, poznaje swoje panie, rówieśników, zabawki, salę, plac zabaw. Bawimy się wspólnie, rozmawiamy poznajemy się wzajemnie i staramy się, aby ten proces przebiegał spokojnie. Drugiego dnia dziecko powinno już zostać samo, żegnamy się krótko, nie przedłużamy rozstania. Im dłużej będzie trwać pożegnanie, tym większe ryzyko, że maluch nie będzie chciał rozstać się z rodzicem. Zapewniamy o swojej miłości i o tym, że na pewno wrócimy po dziecko.
W adaptacji przedszkolnej powinny również pomóc książki. Jest wiele pozycji, które mówią o pierwszych dniach w przedszkolu i opowiadają o tym co dzieje się w ciągu całego dnia w placówce krok po kroku.
Pogodny nastrój rodziców udziela się dzieciom: zadbajmy o to w pierwszych i kolejnych dniach pobytu dzieci w przedszkolu.
Zapraszamy do Bajkowego Przedszkola!