Ideą działalności pedagoga Jespera Juula są relacje rodzinne, które zapewniają dziecku poczucie bycia pełnoprawnym członkiem rodziny. Jego koncepcja zakłada, że dziecko – jak każdy człowiek – ma prawo odczuwać złość, niezadowolenie i smutek, oraz że wymaganie od dziecka bycia grzecznym i posłusznym w każdej sytuacji jest sprzeczne z jego naturą, a przez to niemożliwe do wyegzekwowania. Na jakie aspekty wychowania i zachowania dziecka zwraca uwagę Juul oraz co mogą zyskać rodzice, stosując się do założeń pedagoga?
Jesper Juul swoją działalnością dąży przede wszystkim do tego, żeby rodzice zrozumieli, że dziecko nie potrafi wyrażać słowami swoich emocji. Do ich wyrażenia służy dziecku zachowanie i to zachowaniem dziecko komunikuje się z rodzicem. Tak zwana nieznośność dziecka to tak naprawdę komunikat, którym maluch chce przekazać dorosłemu, że coś je trapi, jest czymś zmartwione, boi się. „Niegrzeczne” zachowanie jest jedynym sposobem, w który dziecko może swoje emocje wyrazić.
Juul w swoich książkach wielokrotnie podkreśla, że w codziennym zabieganiu rodzice zapominają, jak ważne są uważność i zainteresowanie sprawami dziecka. Zauważa, że jeśli w domu i w relacjach rodzinnych uważności zabraknie, dziecko zacznie szukać jej poza domem, co z kolei sprawi, że więzi dziecka z rodzicami będą coraz słabsze. W swoich książkach często odwołuje się do własnych doświadczeń z dzieciństwa, chłodno oceniając zachowanie matki i ojca. Dzięki jego osobistym przykładom oraz przykładom z praktyki terapeutycznej, lektura książek Jespera Juula może otworzyć oczy na wiele kwestii, do których rodzice nie przywiązują większej wagi.
Jako pedagodzy na początek polecamy uwadze rodziców książkę Jespera Juula pt. „Zamiast wychowania”. To cenna pomoc dla matek i ojców, którym zależy na wychowaniu dzieci na ludzi śmiałych, świadomych swoich praw i nieograniczonych możliwości. Zawarte w książce przykłady z życia i wyznania autora w bardzo prosty sposób pokazują, jak przez nieuwagę lub nieświadome powtarzanie stereotypowych rozwiązań można wyrządzić krzywdę dziecku.