Uwaga rodziców sprawia, że dziecko czuje się ważne i kochane. Z poczucia bycia ważnym czerpie ogromną siłę – dzielnie znosi niepowodzenia, jest odporniejsze na stres, wierzy w swoje siły oraz chętniej mierzy się z nowymi zadaniami. Bez uwagi rodziców byłoby to trudne do osiągnięcia.
Do okazania dziecku zainteresowania nie wystarcza sama obecność rodzica. Kiedy rodzice są w domu, ale skupiają się wokół obowiązków i spraw zawodowych, dziecko czuje, że tak naprawdę mamy i taty wcale przy nim nie ma. Nie chodzi o to, by rzucać wszystko, gdy dziecko domaga się uwagi. Kiedy rodzic jest zajęty, może powiedzieć dziecku „chcę skończyć to, czym się zajmuję, by móc uważnie cię wysłuchać”. Dzieci traktowane z uwagą czują się bezpieczne i mają szansę dorastać jako osoby, które nie potrzebują nieustannego bycia w centrum zainteresowania.
Jak dziecko zabiega o uwagę
Kiedy dziecku brakuje uwagi rodziców, zaczyna o nią walczyć. Nawet pretensje i krzyki wydają mu się lepsze niż pustka, którą odczuwa z braku zainteresowania. Stąd biorą się dziecięce prowokacje – krzyki, złość, upór. Często zachowanie, które rodzice uważają za niegrzeczne, jest próbą, którą podejmuje dziecko, by zwrócić na siebie uwagę. W takiej sytuacji karanie dziecka tylko wzmacnia jego frustrację.
Prowokują również dzieci, którym rodzice zostawili za duży margines swobody. Domaganie się uwagi to nieświadoma próba zmuszenia rodziców, by wyraźnie zaznaczyli, co dziecku wolno, a czego nie.
Kiedy dziecko potrzebuje szczególnej uwagi
Dzieci potrzebują większej uwagi w sytuacjach, których do końca nie rozumieją lub w których czują się zagubione. Takimi momentami są:
- choroba,
- narodziny rodzeństwa,
- pobyt w nowym miejscu, np. przeprowadzka lub pójście do przedszkola,
- problemy z grupą rówieśników,
- odseparowanie od mamy, która wraca do pracy,
- częste kłótnie rodziców,
- brak przewidywalnego planu dnia,
- inne zmiany, do których dziecko musi się przystosować.
Wbrew częstym opiniom dziecko nie domaga się uwagi z wyrachowania. Bycie zauważonym przez rodziców jest jego głęboką potrzebą. Warto o tym pamiętać, by wychować szczęśliwe dziecko.