Twoje dziecko często marudzi i wiele rzeczy mu się nie podoba, a Ty czujesz, że pokłady rodzicielskiej cierpliwości są coraz mniejsze? Poznaj sposoby, które pomogą Ci zapanować nad ciągłym marudzeniem Malucha.
Reaguj
Marudzenie dziecka przez cały dzień sprawia, że rodziców kusi, by zacząć ignorować jego zachowanie. To nie jest dobry pomysł. Ignorowanie męczącego zachowania dziecka sprawia, że Maluch staje się jeszcze bardziej płaczliwy, nie rozumie, co się z nim dzieje i co dzieje się z rodzicami. Pamiętaj, że kluczem do rozwiązania sytuacji jest właściwa komunikacja. Poproś, żeby dziecko powiedziało, co czuje i wspólnie ustalcie, co można zrobić z odczuwanymi emocjami.
Znajdź przyczynę
Złościsz się, kiedy dziecko marudzi i jest płaczliwe? Rozumiemy to, jednak złość to nie rozwiązanie. Może jest jakaś przyczyna, która spowodowała takie zachowanie? Może dziecko jest głodne albo zmęczone? Jeśli znajdziesz powód złego samopoczucia Malucha, zadbaj o to, by zaspokoić jego potrzeby fizjologiczne.
Poproś, by pewne rzeczy powiedziało w inny sposób
Maluchy najczęściej nie mają świadomości, że ich zachowanie jest marudzeniem. „Ja chcę pić!!!” wykrzyczane z kwaśną miną to tylko przykład. Jeśli dziecko jest marudne i domaga się uwagi w sposób podobny do powyższego przykładu, poproś je, by inaczej wyraziło chęć napicia się. Przyznasz chyba, że łagodnie powiedziane „chcę się napić soczku” albo po prostu „chce mi się pić” brzmi zdecydowanie lepiej.
Chwal
Często zwracamy uwagę na niewłaściwe zachowania, a zapominamy chwalić za pozytywne. Okazuje się jednak, że jedną z najskuteczniejszych metod wychowania jest właśnie zwracanie uwagi na pozytywne zachowanie dziecka. Jeśli dziecko poprosi o coś bez marudzenia, pochwal je i powiedz, że podoba ci się, kiedy mówi łagodnym tonem.
Przydziel zadanie
Podejrzewasz, że dziecko się nudzi? Przydziel mu zadanie. Zaangażuj je w coś, czym się akurat zajmujesz. Może nakryje do stołu, rozpakuje zakupy albo pomoże w wyjęciu prania z pralki?
Poświęć mu czas
Czasami marudzenie wynika z faktu, że rodzice nie poświęcają dziecku wystarczająco dużo uwagi. Oczywiście nie ma możliwości, by poświęcać mu uwagę przez całą dobę, ale wspólna zabawa, gra lub wspólne czytanie będą dla dziecka dużo cenniejszymi momentami niż nowa zabawka, którą będzie musiało się bawić samodzielnie.