Nieznośne dziecko potrafi doprowadzić rodzica do szewskiej pasji. Czy dawanie klapsów w momencie irytacji zachowaniem Malucha przyniesie jakąkolwiek korzyść? Otóż nie. Dziecko zapamięta wyłącznie zdenerwowanego rodzica, który był tak zły, że je uderzył. To prawda, że dziecko może się uspokoić i w podobnej sytuacji zachować się tak, jak oczekuje rodzic, jednak będzie to spowodowane strachem, że uderzenie się powtórzy.
Dziecko można dyscyplinować bez agresji i krzyku. Nie mamy tu na myśli tak zwanego bezstresowego wychowania, tylko sprawdzone sposoby na to, by przywrócić spokój.
-
Odetnij dziecko od sytuacji
Maluch zabiera dzieciom zabawki na placu zabaw lub sypie piaskiem w oczy? Zabierz dziecko na bok i stanowczym, ale spokojnym tonem wytłumacz, że takie zachowanie jest niedozwolone. Zostań z dzieckiem, dopóki się nie uspokoi.
-
Ostrzeżenia i konsekwencje
Poinformuj dziecko, że jeśli nie zrobi tego, o co je prosisz, otrzyma karę. Pamiętaj o konsekwencji! Dziecko nie chce posprzątać zabawek w pokoju? Zapowiedz, że jeśli nie zrobi tego w określonym czasie, nie pójdzie na umówione spotkanie do kolegi lub koleżanki. Dotrzymaj słowa!
-
Zabierz zabawkę, o którą kłóci się dziecko
Zabierając zabawkę, powiedz, dlaczego i na jaki czas ją zabierasz. Pamiętaj, by omówić z dzieckiem zaistniałą sytuację i wyjaśnij, dlaczego spotkała je kara.
-
Usuń się z pola bitwy
Zdarza się, że obecność rodzica może pogorszyć konfliktową sytuację. Jeśli czujesz, że możesz wybuchnąć, powiedz dziecku, że nie podoba Ci się jego zachowanie i odejdź, by się uspokoić. W ten sposób zasygnalizujesz także, że dziecko robi coś nie tak.
-
Porozmawiaj z dzieckiem
Tylko nie wtedy, gdy krzyczy i uderza pięściami w podłogę. Odczekaj, aż się wykrzyczy i porozmawiaj z nim, by dowiedzieć się, jaka jest przyczyna jego zachowania. Małe dzieci nie panują nad swoimi emocjami. Spokojna rozmowa pomoże znaleźć ujście dla złości w akceptowalnej formie.